Американські вчені порахували, скільки пластика було вироблено з 1950 року. Вийшло 8 мільярдів тонн. Це непредставімо багато. Якщо взяти вісім мільярдів тонн сьоме iPhone і скласти їх короткими сторонами, можна більше 50 разів дотягнути ланцюжок айфонів від Землі до Сонця.

Скільки пластика справило людство?
З початку масового виробництва синтетичних матеріалів на початку 50-х і до 2015 року людство зробило 8,3 мільярда тонн пластика; до такого висновку прийшла група вчених з університету штату Джорджія, Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі і некомерційної організації Sea Education Association.

Вісім мільярдів тонн – це майже в 30 разів більше, ніж маса всього дорослого населення Землі. З цієї маси 6,3 мільйона тонн вже перетворилися в відходи, 9% яких було перероблено, 12% – спалено і 79% – відправлено на звалища. Якщо так піде далі, до 2050 року на звалищах виявиться 12 мільярдів тонн пластику – це половина маси води озера Байкал.

Виробництво пластиків зросла з двох мільйонів тонн в 1950 році до 400 мільйонів у 2015 році, обігнавши виробництво більшості інших матеріалів, за винятком будівельних, таких як сталь та бетон. Але вироби з будівельних матеріалів служать десятиліттями, а пластик, який використовується в основному для упаковки, швидко перетворюється в відходи. Половина всіх пластикових виробів стає сміттям за чотири роки.

Зростають не тільки обсяги, а й темпи зростання виробництва пластика: з восьми мільярдів тонн, вироблених з середини минулого століття, половина була виготовлена ​​в останні 13 років досліджуваного періоду.

Два роки тому та ж група вчених опублікувала в Science статистику по пластикових відходів, що потрапляють в океан; тоді виявилося, що до 2010 року в воді опинилося 8 мільйонів тонн пластикового сміття.

Велика частина пластика, виробленого з 50-х років, не розкладається в природі за скільки-небудь розумний термін. Кінець накопичення таких відходів може покласти технологія біопереробки; недавно вчені виявили, що гусениці воскової молі здатні перетравлювати поліетилен. Дослідивши механізми травлення цих комах, вчені сподіваються створити технології, які дозволять позбутися від мільярдів тонн відходів полімерів, закопаних сьогодні в землю.