На недавній конференції Neuroscience 2017, щорічних зборах нейробіологів, вчені презентували нові досягнення технології створення протезів, які можна контролювати за допомогою мозку.

У всьому світі мільйони людей втратили здатність використовувати ту чи іншу частину свого тіла в результаті нещасних випадків, хвороб, травм або ампутацій. Незважаючи на те, що технологія протезування вдосконалюється вже багато десятиліть, до сих пір навіть найдосконаліші протези припускали лише часткову функціональність і вельми обмежений спектр використання.

Мозок, який контролює електроніку

За словами Лі Хохберг з Массачусетського госпіталю при Університеті Брауна, медичні інженерні вироби мають потенціал для негайного і вельми істотного відновлення втрачених функцій – на відміну від тих же фармакологічних і біологічних методів, які вимагають значно більших витрат при меншій ефективності. «Цікаво спостерігати за тим, як прогрес фундаментальних досліджень в області нейронаук і нейроінженеріі протягом багатьох років веде до створення технологій, які допоможуть знизити тягар неврологічних і психічних захворювань», зазначив він.

Так в чому ж полягає перевага нових технологій протезування? Перше і найголовніше якість – це довгоочікувана можливість взаємодіяти безпосередньо з органічними тканинами і нервовою системою людини. Нейроінтерфейс «мозок-комп’ютер» в даний час розвинений настільки, що дозволяє наділяти штучні кінцівки широким спектром найрізноманітніших можливостей.

різноманітність нейропротез

На заході були представлені найрізноманітніші прототипи. Наприклад, нейронні сигнали, які подавав спинний мозок гризунів, використовуються для управління культивованими м’язовими волокнами людини. Це дозволяє вченим на практиці вивчати механізм того, як саме наша нервова система контролює руховий апарат.