Команда астрономів виявила, що деякі зірки в космосі випускають дивні сигнали, в точності повторюють роботу наших систем зв’язку. Вчені не поспішають піднімати галас, хоча людство в ці самі годинник може стояти на порозі найгучнішого відкриття тисячоліття.
Всі ми потай мріємо про зустріч з космічним розумом, навіть якщо інопланетяни виявляться величезними жуками або, наприклад, істотами з чистої енергії. Ось чому щоразу, коли астрономам вдається вловити таємничий сигнал або енергетичну флуктуації за допомогою надпотужних обсерваторій, в ЗМІ з’являються заголовки в дусі «Людство напало на слід прибульців» або «Астрономи знайшли в космосі мегаструктуру інопланетян!», Хоча насправді все це залишається їжею для спекуляцій і теорій.

Таємничі сигнали зі зірок

Скептичний настрій не означає, що справжні вчені нехтують сигналами з космосу. Два фахівця з Університету Лаваля в Канаді, Борра і тротилу, опублікували роботу під назвою Discovery of peculiar periodic spectral modulations in a small fraction of solar type stars в журналі Publications of the Astronomical Society of Pacific. Їх відкриття привернуло увагу астрономів з усього світу.

Вчені використовували дані Sloan Digital Sky Survey і провели аналіз близько 2,5 мільйонів зірок. Серед них вони виявили 234 зірки, які ведуть себе … аномально. Незважаючи на те, що це лише жалюгідна дещиця від загального числа вивчених світил, на них слід звернути увагу. Борра стверджує, що вони випускають імпульси, які «точно відтворюють форму сигналу ETI».
Прогнозування – ключова частина наукової методики. В процесі розробки теорії вона збагачується фактами і стає все більш досконалою, так що її можна використовувати для передбачень і розрахунків подій і явищ в майбутньому. Яскравий приклад – Ейнштейн і його теорія відносності. Так і в цьому випадку: 234 зірки зовсім не є випадковою вибіркою. Переважна більшість їх мерехтить в спектральному діапазоні F2-K1. Це важливо, оскільки в цей порівняно невеликий діапазон входить випромінювання і нашого власного Сонця. І, як усім нам відомо, саме на орбіті нашого Сонця існують представники розумного життя, сліди яких ми все ніяк не можемо відшукати в інших світах. Збіг?
Теорії і факти

Так, це може бути простим збігом, проте реальність, як це часто буває, набагато цікавіше всіляких гіпотез. Автори виділяють п’ять основних причин, які могли б привести до подібних спектральним «сигналів»: молекулярні зрушення, перетворення Фур’є щодо спектрів, занадто швидку пульсацію самих зірок, збій в роботі систем спостереження і, нарешті, тільки в останню чергу і справді діяльність інопланетних цивілізацій. Від деяких причин дослідники відмовилися відразу: так, вони виключили молекулярний зрушення і занадто швидку пульсацію, а варіант з перетворенням Фур’є розглядають як малоймовірний. У підсумку, залишаються два варіанти: або системи Sloan збоять, або ж ми справді засікли сигнал позаземних технологій.

Ermanno F. Borra and Eric Trottier
Графік демонструє кількість сигналів, зареєстрованих в зазначеному спектральному діапазоні
Що ж являють собою загадкові сигнали? Це особливі імпульси світла, розділені постійним часовим інтервалом. Борра передбачив появу такого типу сигналів в 2012 році «на папері», і це саме те, що через 5 років астрономи виявили під час практичних спостережень. Здавалося б, коли пророкування збувається настільки точно, то саме час сурмити в труби і оголошувати про сенсацію на весь світ – але цього не відбувається. Чому?
Як стверджують самі автори, «існує нехай маленька, але все-таки не нульова інформація про те, що сигнали викликані своєрідним хімічним складом зірок в цій конкретній частині галактики». І справді, поки у вчених немає достовірного способу досліджувати хімічний склад зірок, що знаходяться на значній відстані від Землі, подібна теорія може мати місце бути.

Висновок і критика

Резюмуючи: можливо, ми на порозі самого значимого наукового відкриття з часів Галілея. Можливо, що це не так, і авторам дослідження просто пощастило виявити в космосі цікаву аномалію, яка не має відношення до розумної діяльності живих істот. Чекати відповіді залишилося недовго: астрономи вже намітили наступний етап роботи, який покликаний розставити всі крапки над i. Для подальшого спостереження вони планують використовувати телескоп Automated Planet Finder.

Варто відзначити, що команда Breakthrough, яка займається науковою критикою того чи іншого відкриття, поставилася до нової роботи досить скептично. За шкалою Ріо вона знаходиться в діапазоні 0-1 – це означає, що критики вважають ідею зірок, які представляють сигнали, що не заслуговує уваги.